Stres problemy z zasypianiem


Bezsenność – Insomnia


Sen jest niezbędny w naszym życiu. Dobry sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. Insomnia jest definiowana jako niewystarczająca ilość snu bądź niewystarczająca jakość snu.
Przewlekle trwająca bezsenność wpływa negatywnie na nasz nastrój, zachowanie i jest przyczyną uczucia ciągłego zmęczenia. Wpływa na pogorszenie jakości naszego życia. W konsekwencji może nawet prowadzić  do depresji. Sporadycznie wszyscy mamy problemy z zasypianiem. Chroniczną bezsenność możemy określić jako:

  • Częste lub ciągłe problemy z zasypianiem
  • Częste budzenie się w nocy
  • Zbyt wczesne budzenie się
  • Senność i zmęczenie w ciągu dnia

Kłopoty ze snem występują w przypadku kobiet zdecydowanie częściej niż u mężczyzn. Problem ten nasila się z wiekiem. W ubiegłym wieku średni czas snu uległ skróceniu na skutek zmiany trybu naszego życia. Zaczęliśmy pracować dłużej. Wiele osób pracuje w trybie zmianowym.
Chociaż zmieniliśmy sposób życia, nasze mózgi i ciała nadal potrzebują takiej samej ilości snu, aby móc normalnie funkcjonować.

Co powoduje bezsenność ?

  • Stres
  • Obawa o pracę, wyniki w nauce, zdrowie lub rodzinę może powodować stan ciągłego napięcia uniemożliwiający odpoczynek oraz sen.
  • Leki oraz używki
  • Leki podnoszące ciśnienie, leki na astmę, preparaty hormonalne, antybiotyki, pobudzające leki antydepresyjne, leki moczopędne i stymulanty.
  • Również popularne używki, takie jak kofeina, alkohol i nikotyna
  • Zmiana środowiska i trybu pracy
  • Częste podróże, praca w trybie zmianowym mogą skutecznie zakłócić nasz naturalny rytm dobowy powodując bezsenność.
  • Długotrwałe przyjmowanie środków nasennych


Jak można sobie pomóc ?

Leczenie bezsenności można zacząć od zmiany przyzwyczajeń i wyeliminowania tego co zakłóca sen, jednocześnie wprowadzając te elementy, które są w stanie zasypianie ułatwić, podnosząc również jakość snu.

  1. Łóżko służy do spania (i seksu). Nie powinno kojarzyć się z niczym innym. Nie czytaj, nie oglądaj telewizji w łóżku. Zadbaj o to, by łóżko kojarzyło się ze snem. Czytanie i  oglądanie telewizji  w łóżku sprawiają, że nie kojarzymy leżenia ze snem i spaniem
  2. Wysiłek fizyczny. Na 2-3 godziny przed spaniem - półgodzinny spacer  lub bieganie zapewni właściwe dotlenienie organizmu. Jest to sprawdzone rozwiązanie które ułatwi zaśnięcie. W okresie zimowym, jeżeli nie ma innej możliwości można również ćwiczyć w domu
  3. Staraj się chodzić spać o tej samej godzinie. Unikaj drzemek w ciągu dnia. Jeżeli już musisz nie śpij dłużej niż  20-30 minut. W tym czasie organizm nie wchodzi jeszcze w fazę głębokiego snu, i tym samym nie powinno być większych  problemów z późniejszym zaśnięciem.
  4. Przewietrz sypialnię. Temperatura pomieszczenia w którym śpimy powinna utrzymywać się w granicach 20 stopni Celsjusz. Zadbaj również odpowiednie oświetlenie. Przed położeniem się spać, przebywaj nie korzytaj z głównego oświetlenia. Rozproszone boczne światło jest w zupełności wystarczające.
  5. Nie spożywaj ciężkostrawnych posiłków przed snem. Po godz.  20:00 staraj się unikać jedzenia- najwyżej skłatka lub parę owoców. Nie pij również kawy lub mocnej herbaty, nie pal.



Jeżeli w dalszym ciągu masz problemy z zaśnięciem, możesz  skorzystać z następujących rozwiązań:

  1. Generatora dźwięków, który jest  gotowym, dedykowanym rozwiązaniem wyposażonym w przygotowane przez specjalistów tematy dźwiękowe, w tym tzw. szum biały, którego specyficzne właściwości ułatwiające zasypianie i sen zostały potwierdzone badaniami klinicznymi. Więcej na temat produktu (np. generator S-680-01) - kliknij tutaj >> . Jest to bardzo skuteczny system, dodatkowo posiadający funkcję ułatwiającą zasypianie (ang. Sleep Enhacement ®) - kliknij tutaj >> aby dowiedzieć się wiecej. Na temat szumu białego możesz przeczytać klikając tutaj >>
  2. Aktywne okulary do zasypiania Glo to Sleep. Jest to sprawdzone i zobywające coraz większą popularność rozwiązanie. Więcej informacji  znajdziesz na stronie produktu klikając tutaj >>